پنجشنبه 23 آذر 1396 Thursday 14 December 2017 25 ربیع‌الاول 1439
3
4
5

پروانه فعالیت سایت

mojavez

 139501009020

اندیشمندان علم سیاست بر اساس مرزبندی های سیاسی و تعاریف موجود، دولت را دارای چهار رکن جمعیت، جغرافیا، حکومت و حاکمیت معرفی می کنند که این نظریات عملاً موجب شکل گیری دولت های فعلی گردیده است.

به گزارش "سلام فارياب "اندیشمندان علم سیاست بر اساس مرزبندی های سیاسی و تعاریف موجود، دولت را دارای چهار رکن جمعیت، جغرافیا، حکومت و حاکمیت معرفی می کنند که این نظریات عملاً موجب شکل گیری دولت های فعلی گردیده است. اما در تعالیم دینی و ایدئولوژی اسلامی نقطه ای آرمانی و در اصطلاح اتوپیایی طراحی شده که جامعه اسلامی می بایست در عین احترام به واقعیات کنونی جامعه و بر اساس یک آرمانگرایی واقع گرایانه به سمت آن حرکت کند.
سیری کوتاه در تعالیم سیاسی قرآن کریم به عنوان منبع اصلی و مرجع عقیدتی مسلمانان، و سیره عملی امامان معصوم، افق نهایی و چارچوب سیاسی مدنظر دین را بر اهل معرفت می گشاید. قرآن کریم مبتنی بر آیه 25 سوره حدید (لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمِیزانَ لِیَقُومَ النّاسُ بِالْقِسْطِ...) نظام مطلوب و نهایی دینی را بر پایه سه اصل اساسی "رهبری جامعه"، "ایدئولوژی" و "مشروعیت مردمی و دینی"  تعریف کرده و هماهنگی و همنشینی این سه رکن را عامل تحقق آرمان شهر اسلامی می داند.

نگاهی گذرا و سطحی به این سه عنصر و اندکی مداقه در تاریخ به وضوح از همراهی سست و یا عدم همراهی مردم در تشکیل مثلث فوق پرده برمی دارد. چرا که بر طبق تعالیم دینی در همه اعصار اسلامی حضور ائمه به عنوان رهبر جامعه و نیز قران به عنوان ایدئولوژی مکتب اسلامی تداوم داشته است و در مواردی که این دو عنصر به پشتیبانی مردمی و مشروعیت دینی مطلوب متصل شده اند جامعه اسلامی نیز روند پیشرفت خود را با شتاب بیشتری از سرگرفته است.

بر اساس مقدمه فوق می توان واقعه 9 دی را در راستای همین مساله و با همین الگو مورد بررسی قرار داد و مبتنی بر آن می بایست به این مساله فراتر از یک حادثه سیاسی و تاریخی نگریست. بر مبنای مدل فوق نهم دی ماه یکی از نقاط عطف تاریخ دینی است که پیوند "امام، امت، عقیده و مشروعیت" به معنای اصیل و در بهترین وجه خود به نمایش گذاشته شده است.

هرچند وقوع انقلاب اسلامی و تداوم آن خود یکی از مصادیق بارز و  تجسم سیاسی آیه مدنظر است اما این حرکت در دوره های متعدد انقلاب اسلامی دارای شدت و ضعف هایی بوده است. در نگاهی اصیل و اساسی حرکت 9 دی اوج گیری مجدد جریان اسلامی ست و پیشتر و بیشتر از آنکه یک حادثه سیاسی تلقی شود دارای بار ارزشی و عقیدتی ست.

واقعه نهم دیماه در تجسم خود این معنا را ایجاد نمود که با تقویت ارتباط عناصر یاد شده می توان مدل مطلوب دولت دینی را تحقق بخشید و علاوه بر غلبه بر دشمنی ها و مکاید دشمنان به اوج عزت و اقتدار دست یافت.

نوشتن کامنت


تصویر امنیتی
تغییر کد امنیتی

بالا

Template Design:Dima Group