پنجشنبه 23 آذر 1396 Thursday 14 December 2017 25 ربیع‌الاول 1439
3
4
5

پروانه فعالیت سایت

mojavez

 

آنچه پیش روی دارید گفت وشنودی است با یک مبلغ دینی که توانسته است با به کارگیری از شگردهای تبلیغ در کار خود موفق باشد، نقطه مشترک تبلیغ، تاثیرگذاری بر دلها و روح است گاهی تاثیرگذاری مبلغ به خواندن یک حدیث است گاهی تاثیرگذاری به بازگویی احکام کلیدی است و گاهی تاثیرگذاری مبلغ تاثیر گذاری عاطفی است که احساسات افرادبرانگیخته می شودوباعث جذب افراد ودر نهایت رسیدن به هدف اصلی او می شود .
فارسی

لطفا خودتان را معرفی کنید؟ بفرمایید چطور وارد حوزه علمیه شدید؟

اینجانب علیرضا علیپور متولد ۱۳۶۹ در یک خانواده متوسط در جامعه به دنیا آمدم و اهل روستای دورودگاه از روستاهای شهرستان دشتستان استان بوشهر و همان جا بزرگ شدم و درس خوندم و به خاطر پدر که دوست داشت نظامی بشم و ادامه پیدا کرد تا اینکه بعد از دیپلم اتفاقاتی افتاد که منجر شد که هدفم را تغییر بدهم و وارد حوزه علمیه بشم اوایل پدرم مخالف و مادرم مشوق بود و بعد به مرور زمان پدر هم همراهی کردند و در سال ۸۶_۸۷وارد حوزه علمیه شدم که در برازجان استارت خورد .

دلیل اینکه من وارد حوزه علمیه شدم را مدیون آقای رضا اخلاص کیش و رضا کریمی هستم چرا که در فضای روستا و مسجد این بزرگواران به من فرصت دادند .

آیا شما در پایگاه مقاومت بسیج فعالیتی هم دارید ؟

فعالیت در پایگاه روستا در همان دوره راهنمایی اتفاق افتاد تا اینکه وارد حوزه علمیه شدم و از بسیج محله فاصله گرفته و وارد بسیج طلاب شدم؛ اوایل به عنوان یک شخص فعال و بعد به مدت سه سال به عنوان فرمانده پایگاه حضرت قاسم و بعد از اون به قم رفتم و تا سه سال انجا بودم و بعد از بازگشتم به سمت برازجان دوباره مسئولیت معاون پایگاه را به عهده گرفتم.

چطور با کودکان و نوجوانان ارتباط برقرار می کنید؟

برای ارتباط با کودکان باید تخصص برقراری ارتباط با این قشر حساس را داشته باشید تا شما را در جمع خود راه دهند؛ من خیلی از راه ها را امتحان کردم و اما ورزش مخصوصا فوتبال بهترین گزینه بود و به فضل خدا جواب گرفتم .

شنیده ایم شما فوتبالیست خوبی هستید و از آن به عنوان ابزار تبلیغ استفاده می کنید؟

قبلا به صورت موقت از فوتبال به عنوان ابزار تبلیغ استفاده کرده جواب مثبت تصمیم گرفتم اگر یک زمانی روحانی مستقر در شهر یا روستایی شدم این شیوه را به صورت بلند مدت ادامه دهم.

 از زمانی که وارد شهر بوشکان شهرستان دشتستان شدم از طرف مسجد رسول اکرم(ص) کانون شهید برونسی یک تیم به اسم مدافعان حرم تشکیل داده و تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان را دور هم جمع کردم که الان هفته ای سه چهار جلسه برگزار ما برنامه داریم،  هدفم این بوده که بتوانم به کودکان و نوجوانان را دید بازتری نسبت به دین اسلام، اهل بیت و خدا بدهم.

به نظر شما چه عواملی باعث دین گریزی جوانان می شود؟

عواملی که باعث میشود جوانان با دین خو بگیرند این است که دین را همان طوری که هست نشان بدهند؛ میگویم روحانی مبلغ دین هست باید زبان صحبت با  کودک را بلد باشد؛ با نوجوان با جوان با بزرگسال و میانسال با یک ادبیات صحبت نکند. در دین باید طرح جدید بوجود بیاید جوانان همه عاشق دین هستند ولی باید راه آموزش صحیح را بلد بود.

آیا در زمینه حفظ قرآن هم فعالیتی داشته اید؟

حفظ قرآن من همزمان شد با ورود به حوزه یا باید موسسه قرآنی در روستای نظر آقا را انتخاب می کردم، یا رفتن به حوزه که من حوزه را انتخاب کردم اما به دلیل فشار زیاد درسی در حوزه نتوانستم ادامه بدهم اما برنامه ریزی کردم که استارت حفظ قرآن را بزنم.

تمام هدف من این است که نوجوانان جوانان را با خدا و قرآن آشنا کنم؛ در تابستان کلاس های قرآن برپاست و تعداد زیادی هم حضور دارندو در غیر ایام تابستان بخاطر درس و مدرسه کمتر اتفاق می افتد ولی خودم در مدرسه ها میروم تا از روحانی شهرشون دور نباشند.

اوقات فراغت خود را چگونه سپری می کنید؟

اوقات فراغت برای یک روحانی مبلغ معنا ندارد و کم اتفاق می افتد که ندانم چیکار باید بکنم اما اگر هم اوقات فراغتی باشه یا مطالعه میکنم یا فوتبال بازی میکنم.

برای آینده چه برنامه ای دارید؟

اگر در آینده بیشتر حمایت شوم و یک حامی پیدا شود یک موسسه فرهنگی ورزشی راه میندازم که هم کار فرهنگی قرآنی انجام بدهم و هم کار ورزشی ان شالله.

به نظر شما کار کردن با جوانان روستا سخت تراست یا جوانان شهر؟

کار کردن با جوانان روستا سخت تر هست چرا که معمولا پدر و مادر در گیر امرار معاش هستند، سر زمین کشاورزی و همچین برنامه ها و بچه ها کمتر مدیریت می شوند و رفیق و دوست که در زندگی مهمتره اشتباه انتخاب می شود و باعث سرگردانی می شود و این باعث می شود کار کردن سخت  شود.

آیا توانسته اید با رفتار خود جوانان را جذب حوزه علمیه کنید؟

بله زیاد اتفاق افتاده، الان تعدادی در حوزه علمیه هستند که بخاطر اینکه یک روحانی فوتبالیست خوبی بود جذب حوزه شده و خوشحالم که توانستم از طریق فعالیت هایی که دارم جوانانی را به حوزه و سربازی امام زمان عج دعوت کنم.

در انجام کار تبلیغ خاطره ای دارید؟

خاطره که زیاد هست اما به صورت مختصر یکی از خاطرات را تعریف می کنم، اینکه چند وقت پیش که به حوزه علمیه رفته بودم بعد از نماز جماعت یک آقا پسر آمد سلام کرد گفت: حاج آقا منو می شناسید؟ گفتم: نه، گفت:یادتون هست هفت سال پیش اومدید روستای ما گفتم کدام روستا، اسم روستا که گفت یادم آمد.

گفت آقا یادت هست فوتبال بازی کردید آن هم چه فوتبالی؟ بعد از آن من عاشق حوزه شدم و تصمیم گرفتم که در آینده طلبه  شوم و الان وارد حوزه شدم، آن لحظه خیلی خوشحال شدم و این خوشحالی را با هیچ چیزی عوض نمی کنم.

آیا تاکنون شده به خاطر این کارتون مورد مخالفت خانواده ها قراربگیرید؟

نه خوشبختانه چنین اتفاقی نیفتاده چرا که مردم و خانواده هایی که وجود دارند دوست دارند بچه هاشون موفق باشند بخاطر همین اعتراضی وجود ندارد.

درحال حاضر چطور امرار معاش می کنید؟ شغل شما چیست؟

در حال حاضر شغل من این است که تبلیغ دین اسلام را انجام بدهم و روحانی مستقر شهر بوشکان هستم.....

چطور می توانید همزمان هم به تربیت جوانان وهم درس حوزه بپردازید؟

برای اینکه یک طلبه هم به درس و بحث برسد و هم به تربیت و تعلیم بچه ها، این است که باید عاشق باشد و عشقشو بین این دو مقوله تقسیم کند البته برنامه ریزی هم خوب هست.

ترجیح می دهید در بسیج فعالیت کنید یا مسجد؟

فعالیت در مسجد و بسیج همانطور که از اسمش پیداست قداست دارد  و این دو از هم جدا نیستند واز طریق بسیج و جذب جوانان و نوجوان می توان آنها را به سمت مساجد کشاند، واز مساجد به عنوان مکانی مناسب برای انجام فعالیت های خود برگزید.

بسيج به عنوان سرباز ولايت با استفاده از بستر مناسب مساجد مي‌تواند ارتباط خود با بدنه جامعه را گسترش دهد و از اين طريق مطالبات رهبري را در سطح اقشار مختلف جامعه تحقق سازد.

سخن پایانی:

در پايان از خداوند متعال توفيق روزافزون براي همه خدمتگزاران به اسلام و مسلمين را خواستارم. به اميد روزي كه لشكر مخلص خدا در ركاب ولي خدا در مسير تعالي بشر گام بردارد.

گزارش از : خبرنگار معاونت بسیج مساجد و محلات " خواهرحسینی"

نوشتن کامنت


تصویر امنیتی
تغییر کد امنیتی

بالا

Template Design:Dima Group